Kas teadsid, et Eestis on koht, kus tuhandeid aastaid vanad kaljujoonised jutustavad lugusid ajast, mil inimene alles õppis maailma mõtestama?
Selleks ei pea minema kaugele – Lahemaal, endise külapoe ruumides, asub Muinastaide koda, ainulaadne näitusepaik, kus kivisse raiutud minevik muutub käega katsutavaks.
Tegusad inimesed on siia kokku kogunud koopiad Skandinaavia ja Karjala, Äänisjärve muistsetest kaljujoonistest. Need pole lihtsalt kaunid pildid, vaid sõnumid ajast, mil jahiõnn ja taevased jõud olid elu keskpunkt. Näitusel seisavad tohutud paberipalakad, ulatudes laest põrandani, ja igaüks neist on kunagi asetatud päris kaljujoonisele, et selle kontuurid paberile tuua.
Muinastaide kojas tegutsevad Anne Kurepalu ja Väino Poikalainen, kelle kirg on tuhandete aastate taguste kujutiste uurimine. Kui esmapilgul tundub kivikunst kauge ja elitaarne, siis süvenedes avaneb terve maailm – inimese lootused, hirmud ja igatsused, joonistatud kivisse nii, et need kestavad igavesti.
Võsupere külas asuv näitus on ainulaadne kogu Baltikumis. Kui Soomes samalaadne keskus suleti ja Ermitaaž hoiab vaid üksikut kivikest, siis siin on terve lugu, valmis kõigile, kes viitsivad kuulata.
Võsupere küla, Haljala vald, Lääne-Viru maakond