Arvatakse, et kabel rajati tähistamaks venelaste üle saavutatud võitu 1268 Liivi ordu ja venelaste vahel toimunud lahingus. Erakordselt verises lahingus läksid vastamisi arvukad vene väed Taani, Liivi ordu ja Tartu piiskopi vägedega. Mõlemad pooled kandsid suuri kaotusi. Teiste seas hukkus Tartu piiskop Alexander. Kabelil oli Baltimaades väga ainulaadne ristikujuline põhiplaan.
Pärast luterlikku reformatsiooni jäi kabel hoolduseta ja muutus rahvaliku ebausu keskuseks, mis 17. saj keskel põhjustas osalise lammutamise ja järgneva lagunemise. Täna näeb endisest kabelist säilinud otsaviilu. Kabel oli haruldane, kuna erines samal ajal püstitatud hoonetest idast tulnud ehituslaadi poolest.
Kabel on teadaolevalt vanim kivist sakraalehitis Virumaal. Arvatakse, et kabeli kohal oli kunagi muinaskalme.
Veidi kabelist eemal asub Viru-Nigula kirik, mis on Virumaa vanim kivikirik, valmis samuti 13. sajandil. Kirik on sõdades palju kannatada saanud, viimati 1941. aastal. Kirik on pühitsetud meremeeste kaitsepühak Nikolausele. Kiriku kalmistul näeb rõngasriste – eesti talupoegade hauatähiseid 17. sajandist. Rahvapärimused räägivad ka katkusurnute ühishauast kiriku põhjakülje lähedal.
Rahvamaja ja kiriku vahelt leiab ka mälestukivi Kongla Annele, kes mõisteti nõiaks peetuna tulesurma.
Viru-Nigulast mere poole liikudes jõuame Kalvi mõisasse.
Viru-Nigula alevik, Viru-Nigula vald, Lääne-Viru maakond
Loe edasi Viru-Nigula alevik, Viru-Nigula vald, Lääne-Viru maakond